TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY,

26 kwietnia 2020

+ Andrzeja Skowrona r. śm/-/

+ Romana i Natalię Chylińskich, Zofię Kędzierską,  Damiana Zienkiewicza /p13/,  Barbarę i Jana Wejerowskich, Barbarę i Jana Wejerowskich, Jerzego Bieńkowskiego, Stanisława i Apolonię Bieńkowskich, Stanisława i Przemysława Bieńkowskich, Stanisława Głowackiego, Edwarda Micała, Wojciecha Cymermana, Bogumiłę Jaskulską (p13), Kazimierza Rozena,

Za parafian

+ Jerzego Kędzierskiego (od sąsiadów)

+ Mirosława Adamowicz (od Krzysztofa z rodz. p12)

+ Reginę Politowska (od chrześniaka Grzegorza p8)

+ Stefana Toczyskiego (od Wierzbiczanek p9)

+ Barbarę Wiśniewską (córka Dorota z rodz. p4)

+ Tadeusza Trojanowskiego. Józefa i Genowefę Gaładyk

+ Helenę i Mieczysława Bagińskich, Mariannę i Tadeusza Baranowskich, Antoniego Bagińskiego, Jadwigę Baranowską, dziadków Olkiewiczów i Baranowskich.

+ Ks. Kazimierza Kwiatkowskiego

+  Damiana Zientkiewicza*,  Barbarę i Jana Wejerowskich, Bogumiłę Jaskulską (p14), Józefa Szymczaka/p3/, Kazimierza Rozena,

Za parafian

W KOŚCIELE w Karnkowie 12 osób

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                 26 kwietnia 2020

1. Dziś przypada trzecia niedziela Wielkanocy. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty ? komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii.

2. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.

3. W ostatnią niedzielę kwietnia z inicjatywy MIVA Polska tradycyjnie obchodzona jest Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność, dostrzegamy, jak pilna jest potrzeba modlitwy o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.

4. W środę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

5. W środę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

6. W tym tygodniu przypada czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. I piątek Msze św. 700 i 1700 Okazja do spowiedzi 30 minut przed Mszami

7. W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc - maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz. 1700., niedziela 845 Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

8. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja.

9. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

10. W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza rozpocznie Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.

11. Sprawa I Komunii na pewno nie w maju.  Podobnie bierzmowanie

Proboszcz: ks. Daniel Augustyniak
mgr, RM od 1995 roku

Karnkowo 3, 87-600 Lipno